www.skz.szczecin.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Zmarł Profesor ZYGMUNT ŚWIECHOWSKI ( 1920 - 2015 )

Zmarł Profesor ZYGMUNT ŚWIECHOWSKI ( 1920 - 2015 )

Drukuj PDF

prof Świechowski

 

Zmarł Profesor ZYGMUNT ŚWIECHOWSKI ( 1920 - 2015 )

 

                             Z    głębokim   smutkiem    zawiadamiamy,    ze    28    grudnia    2015  roku   zmarł Profesor Zygmunt Świechowski - wybitny badacz polskiej i obcej sztuki średniowiecznej, nauczyciel akademicki w zakresie historii architektury i konserwacji zabytków, autor licznych publikacji książkowych i olbrzymiej liczby artykułów. Jego "Sztuka romańska w Polsce" stała się publikacją podręcznikową.

   Studia ukończył w 1950 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działalność naukową rozpoczął na Politechnice Wrocławskiej, następnie kierował Katedrą Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a w kolejnych latach piastował funkcję Dyrektora Instytutu Urbanistyki i Architektury Politechniki Łódzkiej. Wykładał, między innymi: w Paryżu, Londynie, Berlinie, Kolonii, Strasburgu i Pawii. Członek Honorowy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, członek ICOMOS, członek Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk, założyciel i Prezes Stowarzyszenia Patria Polonorum. Odznaczony między innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 8 stycznia 2016 roku o godzinie 11.00 w kaplicy Domu Pogrzebowego na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz w Wilanowie do grobu rodzinnego.

 

 

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków