www.skz.szczecin.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Archiwum
Archiwum

Odeszła Pani Zofia Krzymuska-Fafius

Drukuj PDF

 

z.fafius

 

Odeszła Pani Zofia Krzymuska-Fafius - nestorka szczecińskich historyków sztuki, w latach 1950-1952 wojewódzki konserwator zabytków w Szczecinie, wieloletni kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie, honorowy członek Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wybita badaczka sztuki i kultury artystycznej dawnego Pomorza, osoba obdarzona niezwykłą wiedzą, ale i urzekającą skromnością.

Za wybitne zasługi naukowe i organizacyjne dla ochrony zabytków Pani Zofii Krzymuska-Fafius w 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym Medalem Zasłużonych Kulturze "Gloria Artis".

Na zawsze pozostanie dla nas niedoścignionym wzorem...

 

Obszerne informacje o dorobku Zmarłej w zakładce "Gloria Artis dla Zofii Krzymuskiej-Fafius"

 

WYJAZD STUDYJNY DO BRZESKA

Drukuj PDF

WYJAZD STUDYJNY DO BRZESKA

DSC05665

18 maja 2014 roku GRUPA Koleżanek i Kolegów naszego Stowarzyszenia odwiedziła kościół pwNMP w Brzesku k/Pyrzyc. W sanktuarium brzeskim znanym z unikalnego drewnianego sklepienia od kwietnia 2011 roku prowadzone są kompleksowe prace konserwatorskie przez kol. Tadeusza Makulca.

Zakres konserwacji dotyczy wzmocnienia konstrukcji ciesielskiej, impregnacji owado- i grzybobójczej oraz pełnej konserwacji malowideł czyli - ich wzmocnienia i punktowania ubytków. Szeroki zakres prac i ich wielodyscyplinarność powoduje, że piękny strop w Brzesku odzyskuje w pełni swoje wartości zabytkowe i jest zabezpieczony pod względem technicznym i materiałowym na następne lata.

DSC05660

Prace prowadzone są przyfinansowym udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,Niemiecko-Polskiej Fundacji ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz, dotacji Niemieckiego Rządu Federalnego na Kulturę i Media, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego i Parafii w Brzesku.Prace będą kontynuowane w kolejnychlatach.

 

DSC05652

 

DSC05655

 

DSC05653

 

 

EDD 2014

Drukuj PDF

edd plakat 2014

 

30 LAT SKZ W SZCZECINIE

Drukuj PDF

30 LAT SKZ W SZCZECINIE - MAJÓWKA SKZ W PRZELEWICACH

            W niedzielę 18 maja br. członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków - Oddziału w Szczecinie spotkali się w Przelewicach, aby uczcić 30 lat istnienia szczecińskiego Oddziału. Miejscem spotkania były sale pałacu oraz Ogród Dendrologiczny. Prezes Oddziału Beata Makowska zrelacjonowała historię założenia i pierwsze lata działalności Stowarzyszenia w Szczecinie. Osobą, której zasługi dla Stowarzyszenia są szczególne, była Pani Lubomira (Mira) Madejska [1917-2009] - (historyk sztuki), inicjatorka założenia w 1983 roku Szczecińskiego Oddziału SKZ, następnie przez wiele kadencji jego przewodnicząca Wystąpienie ilustrowane fotografiami Pani Miry Madejskiej, dało impuls do opowieści i wspomnień osób, które miały okazję znać Ją osobiście. Po spotkaniu w pałacu uczestnicy powędrowali, podziwiając park w majowej szacie, na polanę parkową, na której Dyrekcja Ogrodu Dendrologicznego przygotowała, w rejonie ogrodu skalnego miejsca posadzenia trzech drzewek pamięci (brzoza - dalekowschodniego gatunku Betula austro-sinensisu). Drzewka zasadzili: Państwo Ewa i Franciszek Działakowie (są najstarszymi stażem członkami naszego oddziału), Ewa Stanecka Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Beata Makowska, Ewa Kulesza-Szerniewicz i Maciej Płotkowiak (przedstawiciele zarządu szczecińskiego oddziału SKZ). Przy drzewkach postawiono tablicę upamiętniającą wydarzenie:

DRZEWKO PAMIĘCI

LUBOMIRA MADEJSKA

(1917-2009)

ZAŁOŻYCIELKA, PIERWSZA I WIELOLETNIA PREZES

SZCZECIŃSKIEGO ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA KONSERWATORÓW ZABYTKÓW

2014

skz majwka w przelewicach 1

GALERIA

 

Zabytek Zadbany 2013

Drukuj PDF

 

 Zabytek 2013

Ogólnopolski konkurs "Zabytek Zadbany" - edycja 2013

 

 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza ogólnopolski konkurs "Zabytek Zadbany" promujący najlepsze wzory konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków - edycja 2013.

"Zabytek Zadbany" to doroczny, ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Sekretariat konkursu prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs skierowany jest do wła
ścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.

Ocenie Jury konkursowego podlega
ć będą jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

Konkurs jest realizowany w nast
ępujących kategoriach:

a. Utrwalenie warto
ści zabytkowej pojedynczego obiektu.
b. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym zało
żenia dworskie i pałacowe).
c. Adaptacja obiekt
ów zabytkowych.
d. Kategoria specjalna: architektura i konstrukcje drewniane.
e. Kategoria specjalna: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Termin przesyłania zgłosze
ń upływa 5 lutego 2013 r.

Regulamin konkursu wraz z kart
ą zgłoszeniową oraz procedurą oceny zgłoszeń:
regulamin konkursu.pdf
karta zgłoszeniowa.doc
procedura oceny zgłoszeń.pdf

Instytucja realizuj
ąca konkurs: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Sekretariat konkursu:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 89 521 26 87; fax. 89 521 26 88

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL