Koleżanki i Koledzy
Szanowni Państwo

W imieniu zarządu zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego zamieszczamy poniższy apel:

"Nieprzerwanie od 2004 r. sympatycy i przyjaciele Cmentarza Centralnego, w dniu Wszystkich Świętych spotykali się na największej szczecińskiej nekropolii, aby wyrazić swoją pamięć i wdzięczność wobec bliskich zmarłych oraz wesprzeć działania Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, których celem jest odnowa zabytkowych pomników nagrobnych i godne upamiętnienie spoczywających tu osób. Ludzie kultury, nauki i polityki, ale też zwykli szczecinianie, którym leży na sercu los zabytkowej nekropolii, z puszką w ręku i z uśmiechem na twarzy przemierzali cmentarne alejki prosząc o datki wspierające działalność Stowarzyszenia.

W tym wyjątkowym czasie, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno kwestujących jak i darczyńców zmuszeni byliśmy podjąć trudną decyzję i zrezygnowaliśmy z prowadzenia zbiórki w tradycyjny sposób. Bardzo żałujemy, że nie możemy spotkać się z Państwem osobiście, jednak nie chcąc przerywać tradycji najstarszej szczecińskiej kwesty, w tym roku chcielibyśmy zaprosić do wsparcia działań Stowarzyszenia w sposób zdalny, poprzez wpłaty na konto bankowe udostępnione za pośrednictwem portalu zrzutka.pl

Internetowych wpłat można dokonywać pod adresem kwesty:

https://zrzutka.pl/xrv4s6

W tym roku zebrane środki chcielibyśmy przeznaczyć na konserwację zabytkowych nagrobków.

 

Dziękując za wsparcie, wszystkim przyjaciołom szczecińskiego Cmentarza Centralnego i jego Stowarzyszenia, wyrażamy nadzieję, że za rok znowu spotkamy się na tradycyjnej kweście".

z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy

Z żalem informujemy, że 17 września 2020 r., po długiej i ciężkiej chorobie zmarła

Agnieszka Latour

nasza Koleżanka i Członkini Zarządu Stowarzyszenia Konserwatorów w Warszawie z siedzibą w Szczecinie.

 

 

Będzie nam brakowało entuzjazmu, zaangażowania i kreatywności Agnieszki, jej profesjonalizmu i wrażliwości.

Msza w intencji zmarłej odbędzie się 23 września 2020 r. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej, ul. Lwowska 1 w Szczecinie (Gumieńce).

Pogrzeb 02 października 2020 r. na Starych Powązkach w Warszawie, godzina 12:00 kościół św. Karola Boromeusza u. Powązkowska 14.

 

Zarząd SKZ z siedzibą w Warszawie
Oddział w Szczecinie

Szanowni Państwo,
Ponad trzy lata temu nasze życie uległo diametralnej zmianie. Jak pewnie pamiętacie Beata uległa wypadkowi komunikacyjnemu w marcu 2017 roku i od tego czasu jest całkowicie unieruchomiona, a jej kontakt ze światem jest bardzo ograniczony. Dzięki konsekwentnym i intensywnym działaniom oraz nieprzerwanemu wsparciu ze strony przyjaciół i znajomych udało nam się już jednak wiele osiągnąć. Stan zdrowia Beaty systematycznie się polepsza, a jej reakcje mają coraz częściej emocjonalny i całkowicie intencjonalny charakter.

Dalsza kontynuacja naszych działań wymaga jednak dużych nakładów finansowych. Miesięczne wydatki na zajęcia z neuro-fizjoterapii i komunikacji oraz na zapewnienie Beacie całodobowej opieki sięgają nawet 20000 zł. Z tego względu potrzebna nam jest Wasza pomoc.

5 września na Przystani Pogoni przy ul. Przestrzennej 3 w Szczecinie organizujemy imprezę urodzinową dla Beaty, której towarzyszyć będzie aukcja charytatywna. Gorąco zachęcamy Was do przekazywania przedmiotów i wszelkich fantów. Podczas imprezy będziemy zbierać fundusze na dalszą rehabilitację, ale liczymy, że będzie to także podziękowanie dla Was oraz okazja do miłego spędzenia czasu, do rozmów, wspomnień, i po prostu – uśmiechu i zabawy.
Przyjdźcie, zabierzcie rodzinę, dzieci, namówcie znajomych i uczcijmy razem święto Beaty.


Z serdecznymi pozdrowieniami,
Dariusz, Piotr i Krzysztof Makowscy

Jeżeli chcesz wesprzeć naszą aukcję prosimy o kontakt:
Dariusz Makowski
tel. 505 731 388

 

Zachodniopomorskie Wiadomości Konserwatorskie R.VII/2014-2017

Wydawca: Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie

Rok wydania: 2018

Okładka: miękka

Wymiary: 176 x 250

Ilość stron: 200

ISBN: 978-83-934996-2-5

 

O książce

Kolejny (VII) tom Zachodniopomorskich Wiadomości Konserwatorskich prezentuje teksty opisujące działania konserwatorskie na terenie województwa w latach 2014-2017, w tym m.in.: prace badawcze, nadzory konserwatorskie, roboty budowlane i zabezpieczające.

Tom zawiera łącznie 9 artykułów i 6 komunikatów.

W dziale Studia i badania przedstawiono: problematykę dotyczącą pałacu i ogrodu w Mirosławcu (M. Haas-Nogal, K. Kalita-Skwirzyńska); stanu zachowania rezydencji powiatu stargardzkiego (E. Kulesza-Szerniewicz); badań archeologicznych na terenie Starego Miasta w Gryfinie (M. Dworaczyk); badań archeologiczno-architektonicznych na ul. Kuśnierskiej w Szczecinie (T. Balcerzak, A. Uciechowska-Gawron); nowożytnych witraży sakralnych na Pomorzu Zachiodnim (J. Kochanowska).

Prace konserwatorskie to przybliżenie działań stricte zabezpieczających i ratujących historyczną substancję zabytkową: ryglowego dworu w Niepołcku (T. Cykalewicz); ruin zamku w Dobrej (A. Musiał-Gąsiorowska); rewitalizacji wzgórza zamkowego zamku Borków w Resku (T. Balcerzak, M. Peterlejtner). Na szczególną uwagę zasługuje artykuł M. Słomińskiego dotyczący prac konserwatorskich polichromii drewnianego stropu kościoła w Brzesku.

Wśród Komunikatów zaprezentowano: relacja z wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca (P. Kubacka, G. Kurka) oraz sprawozdanie z działalności Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w latach 2014-2017 z tabelarycznym zestawieniem dotacji na prace konserwatorskie (E. Stanecka).

Różnorodność tematyczna umożliwia czytelnikowi swoiste spotkanie z bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu i daje wyobrażenie o niezwykle skomplikowanym procesie zachowania go dla następnych pokoleń.

O autorach

Autorzy artykułów i komunikatów to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem – zarówno pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, właściciele i użytkownicy zabytków, architekci, architekt krajobrazu, archeolodzy, historycy sztuki.

 

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA W ZAKŁADCE PUBLIKACJE

 

 

 

 

dr inż. arch. Beata Makowska

Członek Honorowy

Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

 

W imieniu Zarządu oraz wszystkich Koleżanek i Kolegów, członków Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Oddział w Szczecinie składamy serdeczne gratulacje z okazji nadania godności Członka Honorowego Stowarzyszenia, co nastąpiło w drodze uchwały XIX Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 16 listopada 2018 r. w Warszawie, w roku 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100.lecia służb ochrony zabytków w Polsce.

Szczecin, dnia 18 grudnia 2018 r.

 

mgr Ewa Stanecka

Członek Honorowy

Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

  

W imieniu Zarządu oraz wszystkich Koleżanek i Kolegów, członków Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Oddział w Szczecinie składamy serdeczne gratulacje z okazji nadania godności Członka Honorowego Stowarzyszenia, co nastąpiło w drodze uchwały XIX Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 16 listopada 2018 r. w Warszawie, w roku 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100.lecia służb ochrony zabytków w Polsce.

Szczecin, dnia 18 grudnia 2018 r.

 

dr inż. arch. Beata Makowska

Złota Odznaka

Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

 

W imieniu Zarządu oraz wszystkich Koleżanek i Kolegów, członków Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Oddział w Szczecinie składamy serdeczne gratulacje z okazji uhonorowania Koleżanki złotą odznaką Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Szczecin, dnia 18 grudnia 2018 r.